• Lokacija Okolje Piran d.o.o., Arze 1b, 6330 Piran
  • Kdaj petek 29. november 2024, ob 9.00 uri
  • cmplz_hide_cookiebanner

KAMNITA DEDIŠČINA POKOPALIŠČ

Pokopališča so mesto spomina na dogodke in ljudi, izjemne posameznike, naše prednike, ki so soustvarjali zgodovino kraja in naroda. Zato jih vse bolj prepoznavamo kot pomemben del kulturne dediščine, ki kot kraj spomina postaja  zanimiv tudi za obiskovalce in turiste.

Nekoč se je zdelo, da so v kamnite nagrobnike za večno vklesane zgodbe o rojstvu in smrti mož in žena, ki so živeli nekoč. Pa žal temu, ni tako. Vsesplošna »modernizacija in moda«, globalizacija, uporaba strojev in hitenje ter izguba mojstrskega znanja,  se kaže tudi na pokopališčih.

V uvodnem delu delavnice , bodo predavatelji spregovorili o likovno – zgodovinskem pomenu pokopališč in nagrobnikov. Nekateri stari kamniti nagrobniki so namreč prave umetnine z dragocenimi kiparskimi skulpturami, s prefinjeno in mojstrsko obdelavo kamna, kar kaže na delo tako umetnikov-kiparjev, kot tudi preprostih kamnosekov, a izjemnih kamnoseških mojstrov. In ti stari nagrobniki, danes izginjajo, propadajo, končajo na deponiji, ker jih nihče ne ceni in ne potrebuje.

V odmoru si bomo vsi skupaj ogledali pokopališče Piran, ki je eno najstarejših pokopališč, ki ima še nekaj ohranjenih nagrobnikov – izjemnih kamnitih kamnoseških izdelkov, poleg tega pa je pokopališče na eni najlepših lokacij ter vsekakor vredno ogleda.

V drugem, praktičnem delu delavnice bomo najprej spoznali domače kamne, ki so jih nekdaj, nekatere pa še danes, uporabljali kamnoseki za izdelavo nagrobnikov. Potem pa se bodo udeleženci seznanili z zakonitostmi oblikovanja nagrobnika, od likovnega reda do kompozicije in do detajla in ornamenta. Udeleženci delavnice bodo pod mentorskim vodstvom in ob upoštevanju odnosa staro-novo zasnovali nov nagrobnik.

PRIJAVE NISO VEČ MOŽNE, ZARADI ZAPOLNITVE PROSTIH MEST

 

Program:

PDF Loading...

Prijava preko spodnjega obrazca: