Na delavnici, ki poteka na dveh lokacijah bodo strokovnjaki v teoretičnem delu v dveh urah naslovili ohranjanje dediščinske kulturne krajine, drevesne vrste v mestu ter način gradnje suhega zidu. Po uvodnem delu delavnice sledi voden sprehod po poteh grajskega hriba, kjer si bodo udleženci predstavljene teme lahko tudi ogledali in doživeli.
Voden sprehod po poteh grajskega hriba, ki so utrjene z zložbami suhozidne gradnje, bosta vodili dve strokovnjakinji arboristka Tanja Grmovšek poznavalki narave in naravne dediščine Škofje Loke in arhitektka , restavratorka, konservatorka in projektantka, Mateja Kavčič, kot odlična poznavalka zgodovinskega mesta in njegove kulturne dediščine.
Gradnja na suho ali suhozidna gradnja je veščina zidanja brez uporabe veziva, pri kateri se uporabi razpoložljiv lokalni kamen, pridobljen s čiščenjem in urejanjem zemljišč. Občina Škofja Loka je obnovila kar nekaj suhih zidov, ki kot oporni zidovi varujejo poti speljane po grajskem hribu, skupaj s Šolo prenove je bila tudi soorganizator odlično obiskane delavnice o suhem zidu.
Med sprehodom bomo preverili stanje suhih zidov, spoznali zakonitosti gradnje ter spoznali različne drevesne in rastlinske vrste, ki so del naravnega prostora mesta.
Delavnica je del programa DEKD-Dnevi evropske kulturne dediščine in poteka v sodelovanju z Občino Škofja Loka. Več o programu DEKD v okviru katerega je vključenih več kot 400 dogodkov: program DEKD
Na delavnico, ki je brezplačna se lahko prijavite TUKAJ .